Mija 16 lat od utworzenia diecezji bydgoskiej

„Wspólnie zabiegajcie o duchowy rozwój wszystkich i starajcie się otoczyć szczególną opieką tych, którzy potrzebują troski Kościoła” – podkreślił 26 października 2004 roku w Watykanie św. Jan Paweł II. Wtedy to pierwszy biskup bydgoski Jan Tyrawa dziękował z pielgrzymami papieżowi za utworzenie nowej diecezji.

Powstała ona z 12 dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej, 3 dekanatów diecezji pelplińskiej i 1 dekanatu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Stolicą stało się miasto Bydgoszcz, jej patronami: Matka Boża Pięknej Miłości i bł. Michał Kozal, a katedrą kościół św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy. „Cieszę się, że powołanie nowej diecezji zostało z radością przyjęte i że dokładacie wszelkich starań, aby powstały wszystkie struktury niezbędne do dobrego jej funkcjonowania. Ufam, że wasze starania i ścisła współpraca kapłanów, wspólnot zakonnych i wszystkich wiernych z biskupem przyniosą błogosławione owoce” – mówił w Watykanie św. Jan Paweł II.

Dekret zawierający szczegółowe normy wykonania decyzji Ojca Świętego wszedł w życie 25 marca 2004 roku. Od tamtej chwili minęło szesnaście lat. „Z czym przychodzi ten biskup do swojej diecezji? W wymiarze duchowym przychodzi z przesłaniem, które kilkanaście lat wcześnie wypisał w swoim herbie: «Witaj Krzyżu, jedyna nadziejo». Krzyżu, jedyna nadziejo, bądź pozdrowiony. Słowa te w Wielkim Poście, który aktualnie przeżywamy, przychodzi nam częściej kontemplować. Dlaczego właśnie krzyż? I to akurat dziś? Czy można nimi podbijać współczesny świat? Tym bardziej, kiedy słyszymy, że dziś to, co odwodzi od Boga, to nie tyle ateizm w jego teoretycznym wydaniu, lecz właśnie cierpienie, którego symbolem staje się krzyż” – mówił w czasie ingresu pierwszy ordynariusz bp Jan Tyrawa.

Źródło: kliknij tutaj