OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

VII Niedziela Zwykła 23.02.2020

 1. Każda niedziela jest dniem Pańskim, dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy. Jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego, głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień pamiątki zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc udział we Mszy Świętej, poświadczamy naszą wiarę, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.

 

 1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcamy wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.

 

 1. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 7:00, 9:00 18:00 i dodatkowo o 20:00

Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Środę Popielcową zbiórka ofiar na tacę na rzecz Hospicjów działających w Bydgoszczy i naszej diecezji. Od Środy Popielcowej rozpoczyna się także czas spowiedzi i Komunii wielkanocnej

 

 1. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

 

 

 1. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).

 

 1. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki o godz. 17:15 oraz po Mszy o 9:00, oraz w Gorzkich żalach z kazaniem pasyjnym, odprawianych w każdą niedzielę o godz. 17:00. Za udział w Gorzkich Żalach i w Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.7.

  Najbliższy piątek, pierwszy piątek Wielkiego Postu, 28 lutego br. będzie przeżywany w Kościele w Polsce jako Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

 2. Prosimy o przygotowanie i animację rozważań Drogi Krzyżowej poszczególne Wspólnoty i Grupy duszpasterskie działające przy naszej parafii i tak; W najbliższy piątek 28 lutego; w ramach 53 Tygodnia Modlitw o Trzeźwość prosimy Duszpasterstwo Trzeźwości i Grupę AA Jakub, 6 marca Odnowę w Duchu Świętym; 13 marca Wspólnotę Żywego Różańca, 20 marca Drogę Neokatechumenalną, 27 marca dzieci szkolne, 3 kwietnia kandydatów do bierzmowania, 10 kwietnia w Wielki Piątek – PZ Caritas , szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej i kapłanów- duszpasterzy.

9.Odnowa w Duchu Świętym zaprasza do modlitwy wstawienniczej z możliwością skorzystania z pomocy psychologa lub psychiatry we wtorki od 17:00 do 18:00.

 1. We wtorek na Mszę świętą z katechezą zapraszamy kandydatów do bierzmowania z klas VII.
 2. Parafialna CARITAS dyżuruje w środy obok biura w godz. od 17:00 do 18:00. PZ CARITAS dyżuruje obok salki parafialnej w środy

w godz. od 17 -18. Od przyszłej niedzieli t.j.  1 marca przy wyjściu z kościoła

zostanie wystawiony kosz na trwałe art. spożywcze z ważną datą przydatności do spożycia, które będą przeznaczone na paczki świąteczne dla osób samotnych, bezdomnych, oraz ubogich rodzin naszej parafii.

Paczki świąteczne będą wydawane 1 kwietnia podczas dyżuru.

12. Dziś, przed kościołem, do puszek Parafialny Zespół Caritas zbiera ofiary na rzecz Fundacji Światło” Na leczenie Joanny Jóźwiak- znanej wielu naszym parafianom fryzjerki której mąż pochodzi z naszej parafii. Działalność Fundacji można też wesprzeć przez przekazanie 1% podatku dochodowego. Bliższe informacje o naszej chorej siostrze i historii jej choroby możemy przeczytać w gablotach. Bóg zapłać za hojne ofiary.

 

13.W czwartki całego roku o 19:00 w salce na mitingu spotyka się trzeźwościowa Grupa AA Jakub. Przed mitingiem zapraszamy na Mszę św. o 18:00.

 

 

 


 1. W sobotę po Mszy świętej o 9:00 zbiórka formacyjna wszystkich ministrantów, lektorów i kandydatów w salce 
 2. W najbliższą sobotę tj. 29 lutego ze względu na Konferencję dla duchowieństwa diecezji bydgoskiej pod przewodnictwem ks. Biskupa Jana Tyrawy- Biuro Parafialne będzie nieczynne.

  16. Chorych i osoby w podeszłym wieku zachęcamy do korzystania w każdą niedzielę z posługi Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

 

17. Rekolekcje dla kandydatów na Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii ŚwiętejPoczątek formularzaDół formularza

Mężczyzn naszej parafii zapraszamy do posługi Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Bardzo prosimy o wzmocnienie szeregów naszych szafarzy i zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla kandydatów na szafarzy, które odbędą się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym im. św. Wojciecha na bydgoskich Piaskach w terminach:
20 – 22 marca (rekolekcje dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy);
Szczegółowe informacje oraz zapisy w sekretariacie Caritas, pod numerem tel. 724 560 015 lub caritas@caritas.bydgoszcz.pl

18.
Przy wyjściu z kościoła nabywajmy prasę katolicką: zwłaszcza Przewodnik Katolicki

19. Polecajmy Bogu zmarłych: Śp. Leszka Nowickiego l. 84 z ul. Wiosny Ludów, Śp. Krystynę Openchowską l.86 z ul. Komuny Paryskiej (pogrzeb rozpocznie Msza św. w poniedziałek 24 lutego o 10:00 w kościele św. Mikołaja w Fordonie…. Śp. kapłanów i braci zakonnych, parafian i dobrodziejów, zmarłych z naszych rodzin i wszystkich naszych zmarłych.; Wieczny odpoczynek…

konta parafialne:
Bank PKO BP 25 1020 1462 0000 7602 0278 6804
Bank Pekao SA 07 1240 1183 1111 0000 1290 6473
Bóg zapłać za wpłaty i ofiary.